Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 dziwnych wojen

126 631  
977   28  

#1. Wojna pomiędzy Anglią i Zanzibarem: najkrótsza wojna w historii, trwała 40 minut

Kliknij i zobacz więcej!

Wojna toczona między Zjednoczonym Królestwem a Zanzibarem wybuchła 27 sierpnia 1896 roku. Sam konflikt trwał około 40 minut i zdobył zaszczytne miano „najkrótszej wojny w historii”. Bezpośrednią przyczyną wojny była śmierć pro-brytyjskiego sułtana Hamada bin Thwainiego i późniejsza sukcesja tronu przez sułtana Khalida bin Barghasha. Brytyjski rząd widział na tym urzędzie Hamuda bin Muhammeda. W porozumieniu podpisanym w 1886 roku kandydat na sułtana musiał posiadać akceptację brytyjskiego konsula, a Khalid takowej nie posiadał. Brytyjczycy uznali to za przejaw buntu i wysłali mu ultimatum, aby ten opuścił sułtański pałac. W odpowiedzi, Khalid, zebrał straż pałacową i „przymusowo zwerbowanych ochotników”, po czym zabarykadował się w pałacu.
Ultimatum wygasło o godz. 9:00 dnia 27 sierpnia i Brytyjczycy zaczęli szykować się do starcia. W krótkim czasie zgromadzili pięć okrętów wojennych, 150 żołnierzy marynarki i 900 obywateli Zanzibaru w rejonie nabrzeża portowego. O godzinie 9:02 zaczęło się bombardowanie pałacu, podczas którego została m.in. zestrzelona flaga umieszczona na maszcie pałacu. O godzinie 9:40 wstrzymano ostrzał. Siły Sułtana zostały uszczuplone o 500 żołnierzy, podczas gdy tylko jeden brytyjski marynarz odniósł lekkie obrażenia.

#2. Świńska Wojna: rozpoczęta z powodu zastrzelenia świni

Kliknij i zobacz więcej!

Świńska Wojna to konfrontacja, jaka miała miejsce w 1859 roku, pomiędzy Amerykanami a Brytyjczykami przy granicy Stanów Zjednoczonych i Brytyjskiej Ameryki Północnej. Dokładny punkt sporny to wyspy San Juan, leżące pomiędzy wyspą Vancouver i kontynentem Ameryki Północnej. Świńska Wojna, zwana tak, gdyż jej zarzewiem było zastrzelenie świni, jest także znana jako „Świński Epizod”, „Wojna o Świnię i Ziemniaka”, „Sprzeczka na Granicy San Juan”, „Sprzeczka na Granicy Północno-Wschodniej”. Świnia okazała się być jedyną „ofiarą” tej wojny, co sprawiło, że konflikt ten nie obfitował specjalnie w rozlew krwi.

#3. Wojna 335-letnia: trwała ponad 335 lat, bez ofiar

Kliknij i zobacz więcej!

Wojna 335-letnia (1651-1986) to wojna, która toczyła się pomiędzy Holandią a Isles of Scilly (Wyspy Scylli, archipelag około 140 wysepek położonych u południowo-wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii). Wojna trwała tak długo, ponieważ raz wypowiedziana, nie zakończyła się zawarciem pokoju przez 335 lat. Przez ten okres nie padł ani jeden strzał, co sprawia, iż jest to również wojna z najmniejszą ilością ofiar. Pomimo braku pewności, co do przyczyny wybuchu tej „wojny”, pokój został ostatecznie zawarty w 1986 roku.

#4. Konflikt Naddniestrzański: podczas tej wojny oficerowie obu stron pili ze sobą nocami, a dniami walczyli

Kliknij i zobacz więcej!

Po rozpadzie Związku Radzieckiego, 2/3 obywateli Mołdawii pragnęło zacieśnić więzi z Rumunią i zachodnimi sąsiadami. Obszar kraju na wschód od Dniestru opowiadał się za utrzymaniem stosunków politycznych z Ukrainą i Rosją. Zaczęła się wojna i wschodnia część kraju podzieliła się, tworząc Republikę Naddniestrzańską, kraj, który nie został nigdy formalnie uznany przez inne kraje świata.
Wojna między Mołdawią a Republiką Naddniestrzańską była wojną co najmniej dziwną. Lokalni dowódcy nazywali ją „Pijacką Wojną”, ponieważ oficerowie obu armii spotykali się ze sobą pod osłoną nocy i urządzali ostre libacje. Nad rankiem wracali do swych obozów i otwierali do siebie ogień. Następna noc przynosiła kolejną popijawę, tym razem za zdrowie tych, których poznali wczoraj i którzy polegli.

#5. Wojna Emu: jak Australia z ptakami wojnę przegrała

Kliknij i zobacz więcej!

Wojna Emu, znana także jako Wielka Wojna Emu, to była tygodniowa operacja militarna przedsięwzięta w Australii w listopadzie 1932 roku. Spowodowana była publicznymi obawami przed narastającą liczbą ptaków emu biegających swobodnie w Campion, w Australii Zachodniej. Zachowanie emu było reakcją na długie, upalne lato, które spowodowało suszę i brak pożywienia. „Wojna” była prowadzona pod dowództwem majora Mereditha z Australijskiej Akademii Królewskiej, który miał do dyspozycji oddział żołnierzy z dwoma pistoletami maszynowymi typu Lewis i nabojami wystarczającymi na 10000 serii.

Beznadziejne i niecelne strzelanie do grupy ptaków, które potrafią biegać z prędkością do 50km/h, nie przyniosły oczekiwanych efektów. Ptaki uciekały nawet, jeśli zostały trafione jednym z wystrzelonych na oślep pocisków.
Przez ponad tydzień „dzielnym wojakom” udało się ustrzelić garstkę z ponad 20 tysięcy emu. Major Meredith – australijski dowódca w „Wojnie Emu”- wyraził swoje niedowierzanie i porównał ptaki emu do Zulusów. Po kilka dniach australijski minister obrony zarządził koniec akcji. „Wojna Emu” zakończyła się porażką wojsk Australii.

#6. Wojna Futbolowa: rozpoczęta z powodu meczu piłki nożnej

Kliknij i zobacz więcej!

Wojna Futbolowa (po hiszpańsku La guerra del fútbol), znana także jako Wojna Stu Godzin, była pięciodniowym konfliktem pomiędzy Salwadorem a Hondurasem, który wybuchł w 1969 roku. Istniejące napięcie między tymi dwoma krajami przerodziło się w zamieszki podczas meczu drugiej rundy eliminacji w strefie północnoamerykańskiej do Mistrzostw Świata w 1970 roku. 14 lipca 1969 roku armia Salwadoru rozpoczęła atak na Honduras. Organizacja Państw Amerykańskich podjęła się negocjacji wstrzymania działań wojennych, które zaowocowały 20 lipca obietnicą wycofania się wojsk salwadorskich z terenów Hondurasu z początkiem sierpnia W walkach zginęło około 3 tys. osób. Reprezentacja Salwadoru awansowała do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1970 roku, gdzie odpadła z turnieju jeszcze w fazie grupowej.

#7. Wojna w 1812 roku: prywatna wojna Madisona

Kliknij i zobacz więcej!

Zwana także Wojną Pana Madisona, wybuchła w 1812 roku i jest uważana za najdziwniejszą wojnę w historii Stanów Zjednoczonych. Równie dobrze można by ją nazwać „wojną z powodu błędu w komunikacji”. Dwa dni przed wypowiedzeniem wojny, rząd brytyjski zapowiedział, że wycofa wszystkie przepisy prawne, które mogłyby doprowadzić jego kraj do wojny. Jeśli istniałoby jakiekolwiek połączenie telegraficzne z Europą, wojny tej dałoby się prawdopodobnie uniknąć.
Prezydent Stanów Zjednoczonych narzekał na ingerencję Brytyjczyków w prawa Amerykanów do wolnej żeglugi i handlu na otwartym morzu. Największa sekcja floty handlowej Stanów Zjednoczonych – Nowa Anglia, ostro opowiedziała się przeciwko wojnie. Żądania deklaracji wojny nadeszły przede wszystkim z Południa i Zachodu.
Niezwykłe jest to, że wojna toczona w imię wolności handlu morskiego, zaczęła się inwazją na Kanadę. W dodatku, traktat pokojowy, który zakończył tę wojnę, nie poruszał żadnej z tych kwestii, które były przyczyną jej wybuchu. Ostatecznie obie strony ogłosiły się zwycięzcami w 1812 roku i stało się jasne, że cała ta batalia, to jedno wielkie nieporozumienie.


Oglądany: 126631x | Komentarzy: 28 | Okejek: 977 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało