Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

25 ciekawostek o tygrysach

170 835  
962   23  
Gdyby zapytać przeciętnego człowieka o króla zwierząt, odpowiedziałby zapewne, że jest nim lew. Jest wielki i ma wspaniałą grzywę, przypominającą koronę. Tymczasem jest ktoś jeszcze, większy i silniejszy, choć stojący jakby na uboczu. Prawdziwy król...

1. Tygrysy polują najczęściej rano oraz wieczorem. Z tego też względu źrenice tygrysa, w przeciwieństwie do źrenic naszych domowych psotników, są okrągłe.

2. Mimo tego, że nie są zbyt dobrze przystosowane do denerwowania właściciela polowania późną porą, ich wzrok radzi sobie nocą ok. 6 razy lepiej od ludzkiego.

3. Gdy kilka z tych majestatycznych kotów gromadzi się przy dużej zdobyczy (zazwyczaj polują samotnie), samce, w przeciwieństwie do samców lwów, ustępują pierwszeństwa samicom oraz młodym. Tygrysy rzadko walczą ze sobą o jedzenie i zwyczajnie czekają na swoją kolej.

4. Jak wiele zwierząt, tygrysy mają zwyczaj ocierania się o drzewa i znakowania ich moczem. Co ciekawe, jego woń przypomina zapach popcornu.

Jeśli więc zgubicie się w dżungli i poczujecie swojski klimat sali kinowej, to macie problem ;-)

5. Większość tygrysów ma żółte oczy. Nie dotyczy to jednak tygrysów białych, których oczy są zazwyczaj niebieskie.


6. Pasy na ich futrze są unikalne dla każdego osobnika, podobnie jak nasze linie papilarne. Występują również na skórze, więc nawet ogolony tygrys będzie nadal w paski.

7. W przeciwieństwie do innych wielkich kotów, tygrysy są świetnymi pływakami. Uwielbiają kąpiele i często za młodu bawią się w wodzie. Dorosłym osobnikom zdarza się przepływać spore odległości w poszukiwaniu pożywienia lub w celu przedostania się na drugi brzeg rzeki.


8. Są największymi na świecie kotami żyjącymi na wolności, ale występuje między nimi największe zróżnicowanie rozmiarów. W rankingu przewodzi im tygrys syberyjski, który osiąga długość do 3,5 m i wagę ponad 300 kg. Najmniejszym podgatunkiem jest tygrys sumatrzański - ok. 2 m długości i 100 kg wagi.

9. Samice są płodne jedynie przez 4-5 dni w roku. Nie marnują jednak tego czasu i spółkują przez ten okres bardzo często. Ich ciąża trwa nieco ponad 3 miesiące, a na świat przychodzi zazwyczaj 2-3 młode.

10.
Przez pierwszy tydzień swojego życia są ślepe. Aż połowa z nich ginie, zanim osiągnie dorosły wiek.

11. Wzorek na głowie tygrysa przypomina chiński zapis słowa "król", co tylko potęguje szacunek, z jakim odnoszą się do niego ludzie kultur dalekowschodnich.


12. Lubią atakować przede wszystkim z zasadzki. Jeśli patrzymy się na tygrysa, traci on element zaskoczenia i ryzyko ataku znacznie spada. Dlatego też w wielu miejscach w Indiach powszechne jest zakładanie masek na tył głowy podczas wypraw do lasu, co ma chronić ludzi przed atakami właśnie od tyłu.

13. Ludzie nie są postrzegani przez tygrysy jako naturalny element menu i atakują zazwyczaj wtedy, kiedy czują się zagrożone lub kiedy są zdesperowane, bo w okolicy nie ma już żadnej zwierzyny do upolowania. Zdarzają się jednak nieliczne przypadki, w których ludzkie mięso stało się ich przysmakiem. Najsłynniejszym takim przypadkiem jest niewątpliwie Tygrysica z Champawat. Udokumentowano 436 śmiertelnych ofiar tego zwierzęcia. Tygrys został zastrzelony przez słynnego myśliwego wielkich kotów, Jima Corbetta w 1907 roku.

14. Kiedy już atakują ludzi, robią to zazwyczaj w nocy. Nie wchodzą jednak na terytorium ludzkich osiedli, tylko czają się na obrzeżach, czekając na pojedyncze ofiary.

15. Tygrysy nie potrafią mruczeć. Zadowolenie, podobnie jak inne koty, okazują mrużeniem lub zamykaniem oczu. Wiąże się to ze spadkiem zdolności obronnych, więc robią to wówczas, kiedy czują się komfortowo i bezpiecznie.


16. Na krótkich dystansach potrafią biec z prędkością 60 km/h. Mogą też skakać na odległość 6 m i wysokość nawet do 5 m.

17. Średnio udaje się im jedno na dziesięć polowań. Mimo że potrafią całymi dniami nic nie jeść, z uwagi na swoje rozmiary umierają z głodu szybciej niż inne zwierzęta - po 2-3 tygodniach. Dla porównania, ludzie potrafią wytrzymać bez jedzenia nawet miesiąc.

18. Dla zwabienia ofiary zdarza im się naśladować odgłosy innych zwierząt.

19. Zabijają głównie przez duszenie lub wykrwawianie, a ich głównym celem jest oczywiście szyja.

20. Korzystają głównie z 10-centymetrowych zębów, ale ich pazury są równie groźne. Jednym uderzeniem są w stanie zmiażdżyć czaszkę niedźwiedzia lub złamać mu kręgosłup.


21. Na wolności żyją przeciętnie 10-15 lat, w niewoli 16-20. Obecnie na świecie żyje 6 podgatunków tygrysów (bengalski, syberyjski, indochiński, sumatrzański, chiński i malajski). Łącznie na wolności żyje ok. 3200 osobników.

22. W ciągu ostatnich 80 lat wyginęły 3 podgatunki tygrysa (kaspijski, balijski i jawajski).

23. Tygrysy mogą mieszać się z innymi kotami, ale dzieje się to tylko w niewoli (nie wyklucza się, że do krzyżowania dochodziło również na wolności, kiedy zasięg ich występowania był znacznie większy). Potomek lwa i tygrysicy to lygrys, natomiast tygrysa i lwicy to tyglew (znacznie mniejszy od lygrysa).


24. Choć to krzyżówki i występują tylko w niewoli, lygrysy są największymi kotami na świecie - długość ich ciała dochodzi do 4 m. Samce są bezpłodne, ale samice są zdolne do urodzenia potomstwa.

25. Możliwe są inne krzyżówki między wielkimi kotami - oprócz tygrysów i lwów da się ze sobą mieszać także jaguary i lamparty.

Źródła:
1, 2

Oglądany: 170835x | Komentarzy: 23 | Okejek: 962 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.04

22.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało