Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Pięć planet, na których potencjalnie może być życie

132 530  
654   23  
Czy Ziemia jest jedyną planetą we Wszechświecie, na której istnieje życie? Według mnie to niemożliwe. Do niedawna uważano, że nasz Układ Słoneczny jest jedynym planetarnym układem. Teraz okazuje się, że planety są dość powszechne.

Zatem przyjrzyjmy się pięciu planetom, na których potencjalnie może rozwijać się życie. Wszystkie obrazy w artykule są artystycznymi wizjami planet.

Gliese 581g

Gliese 581 g - planeta pozasłoneczna, mająca znajdować się w odległości ok. 20 lat świetlnych od Ziemi, w Gwiazdozbiorze Wagi. Planeta ma krążyć w układzie planetarnym gwiazdy Gliese 581 jako jej czwarta planeta. Rok na Gliese 581 g trwa ok. 37 dni ziemskich. Obserwację planety rozpoczęto 11 lat temu w WM Keck Observatory na Hawajach. Posiada współczynnik 0,92 na skali podobieństwa do Ziemi, co czyni ją najbardziej podobną do Ziemi znaną planetą we Wszechświecie.

Gliese 581 g krąży wokół swojej gwiazdy macierzystej w stosunkowo małej odległości - ok. 21 mln km. Jednak gwiazda Gliese 581 jest czerwonym karłem, przez co świeci wielokrotnie słabiej od naszego Słońca, co powoduje z kolei, że średnia temperatura planety mieści się w przedziale od -31 °C do -12 °C. Z uwagi na bliskość swojej gwiazdy Gliese 581 g podlega jednak prawdopodobnie procesom obrotu synchronicznego oraz libracji, podobnie jak Księżyc w stosunku do Ziemi. Powoduje to, że tylko jedna strona planety jest oświetlona, druga natomiast pozostaje w ciągłym mroku.

Masa planety (3-4 masy Ziemi) wskazuje, że jest to planeta skalista i posiada dostateczną grawitację, aby utrzymać własną atmosferę. Średnica planety wynosi najprawdopodobniej 1.2-1.4 średnicy Ziemi. Siła ciążenia na powierzchni jest prawdopodobnie zbliżona do ziemskiej lub większa. Dodatkowo, jako pierwsza z odkrytych planet pozasłonecznych, Gliese 581 g leży w tzw. ekosferze, czyli w takiej odległości od danej gwiazdy, która pozwala na utrzymanie się wody w stanie ciekłym i rozwój życia w znanej nam postaci lub osiedlenie się na powierzchni.

Gliese 667C c





 
Gliese 667C c - planeta pozasłoneczna znajdująca się w układzie planetarnym GJ 667C, będącym częścią układu potrójnego Gliese 667. W układzie znajduje się jeszcze przynajmniej jedna planeta - Gliese 667C b, GJ 667C c jest czwartą odkrytą planetą, która położona jest w ekosferze swojej gwiazdy, co oznacza między innymi, że na jej powierzchni może istnieć woda i dogodne warunki do powstania na niej życia.

Masa planety wynosi 4,5 masy Ziemi i należy ona do typu superziemi. Planeta krąży w odległości zaledwie 0,12 j.a. (Jednostka astronomiczna - j.a. to 149 597 870 700 m, co odpowiada odległości Ziemi od Słońca) od swojej gwiazdy macierzystej, czyli bliżej swojej gwiazdy niż Merkury od Słońca. Gwiazda Gliese 667C jest jednak znacznie chłodniejsza niż Słońce i choć do planety dociera aż 90% światła docierającego do Ziemi, to głównie w zakresie podczerwieni. Obecnie (2012 rok) Gliese 667C c jest najlepszym znanym kandydatem na planetę, na powierzchni której może znajdować się woda i możliwe jest na niej powstanie życia w podobnej formie jak na Ziemi.

Kepler-22b





 
Kepler-22b - planeta pozasłoneczna odkryta przez Teleskop Kosmiczny Keplera (TKK), znajdująca się w ekosferze gwiazdy podobnej do Słońca. Planeta ma średnicę 2,4 razy większą od średnicy Ziemi i znajduje się ok. 600 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Jej masa ani gęstość nie są znane, nie jest zatem wiadome, czy przypomina ona budową skalistą Ziemię. Obiega gwiazdę Kepler-22 w czasie 290 dni.

Jest to pierwsza planeta odkryta przez TKK, która krąży w ekosferze. Została odkryta w trzecim dniu działalności TKK w 2009 roku, kiedy zaobserwowano pierwszy tranzyt przed tarczą jej słońca. Po dokonaniu dodatkowych obserwacji, odkrycie zostało ogłoszone 5 grudnia 2011 roku.

Planeta krąży po orbicie o promieniu o 15% mniejszym niż Ziemia, ale jej gwiazda emituje o 25% mniej światła niż Słońce. Nie wiadomo jeszcze, czy planeta posiada atmosferę, jeżeli jej nie posiada, to średnia temperatura powierzchni wynosi ok. -11 °C, a jeżeli ją posiada, to dzięki efektowi cieplarnianemu o natężeniu podobnym do ziemskiego jej temperatura może wynosić do 22 °C. Jeżeli natężenie efektu cieplarnianego jest podobne do tego na Wenus, temperatura może sięgać 460 °C.

HD 85512 b





HD 85512 b – planeta pozasłoneczna typu superziemia, orbitująca wokół gwiazdy Gliese 370 (HD 85512) w gwiazdozbiorze Wagi. Planeta znajduje się ok. 36 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 2011 w ramach projektu HARPS. Jest jedną z najmniejszych odkrytych planet znajdujących się w ekosferze.

HD 85512 b jest uważana za jednego z najlepszych kandydatów na planetę pozasłoneczną posiadającą życie.

Masa HD 85512 b to ok. 3,6 ± 0,5 masy Ziemi. Planeta orbituje wokół swojego słońca w odległości 0,26 j.a., z okresem obiegu około 58 dni; szacuje się, że temperatura jej powierzchni wynosi ok. 298 K (~25°C).

Albedo (stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego, jest parametrem określającym zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię) szacuje się na 0,48 ± 0,05 (albedo Ziemi wynosi 0,3). Jeśli na planecie występuje atmosfera (według opinii badaczy ze względu na rozmiar planety, musiałaby być podobna do ziemskiej), a w niej ok. 50% zachmurzenie (zachmurzenie Ziemi to ok. 60-70%), wysoce prawdopodobna jest obecność wody w postaci ciekłej. W tej sytuacji planeta uznana będzie za znajdującą się w ekosferze, czyli sprzyjającą powstaniu i rozwojowi życia pozaziemskiego.

Gliese 581 d





Planeta została odkryta przez zespół Stéphane'a Udry'ego z Observatoire de Genève w Szwajcarii, odkrycia dokonano za pomocą należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego urządzenia do pomiarów radialnych prędkości gwiazd HARPS, zainstalowanego na 3,6-metrowym teleskopie w Obserwatorium La Silla w Chile.
Wizja artystyczna planety

Gliese 581 d była pierwszą odkrytą superziemią znajdującą się w ekosferze teoretycznie pozwalającej na powstanie na niej życia.

Gliese 581 d znajduje się bardzo prawdopodobnie w synchronicznej rotacji z jej słońcem, co powoduje, że jedna strona planety zawsze jest zwrócona ku słońcu i bardzo gorąca, a druga jest bardzo zimna i ciemna. Takie warunki, zdaniem niektórych naukowców, bardzo zmniejszają prawdopodobieństwo powstania na niej życia, jednak nie wykluczają takiej możliwości. Niektóre komputerowe symulacje wskazują, że gęsta atmosfera oparta na dwutlenku węgla może stworzyć środowisko pozwalające na powstanie życia, nawet pomimo panowania na planecie tak niesprzyjających warunków.

Żródła:
1, 2, 3, 4

Oglądany: 132530x | Komentarzy: 23 | Okejek: 654 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało